Bota

Lufta në Ukrainë, Macron ndërpret bisedimet me Putin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:52 - 19/04/22 |
Opi Nion

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka ndërprerë bisedimet e drejtpërdrejta me homologun e tij rus, Vladimir Putin për zgjidhje e krizës në Ukrainë.

Kjo gjë është konfirmuar nga vetë lideri i Elizëse, i cili shprehet se ky vendim erdhi pas zbulimit të masakrave të kryera nga Rusia në këtë vend.

“Pas masakrave që kemi zbuluar në Bucha dhe qytetet e tjera, lufta ka marrë një drejtim të ri. Kështu që prej asaj dite nuk kam folur më drejtpërdrejt me Putin, por kjo nuk do të thotë që nuk do të flas në të ardhmen”, u shpreh Macron, i cili pret të përballet me raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Pas