Bota

Lufta në Ukrainë, Blinken mbërrin në Poloni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:51 - 05/03/22 |
Opi Nion

Blinken ka mbërritur në Rzeszow të Polonisë, një qytet juglindor afër kufirit me Ukrainën, i cili është bërë streha për mijërra ukrainas që janë larguar për t’i shpërtuar agresionit rus.

Sipas The Guardian, Antony Blinken do të takohet me zyrtarë polakë, përfshirë ministrin e jashtëm të NATO-s dhe Bashkimit Europian, Zbignieë Rau.

Më shumë se 1 milion persona janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, kryesisht në Poloni, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Pjesa më e madhe e ndihmës ushtarake të ofruar nga anëtarët e NATO-s për forcat qeveritare të Ukrainës po kalon përmes Polonisë. NATO ka refuzuar kërkesat e Ukrainës për të zbatuar një zonë të ndalim-fluturimit në vend.

Blinken tha të premten se NATO, të cilën ai e quajti një aleancë mbrojtëse, po kërkonte të parandalonte përhapjen e luftës përtej Ukrainës.

Ne nuk kërkojmë asnjë konflikt, por nëse konflikti vjen tek ne, ne do të jemi gati dhe do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s,” përfundoi Blinken.

Pas