Bota

Lavrov: Zelensky kërkon një luftë mes NATO dhe Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 05/03/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov deklaroi se presidenti ukrainas po kërkon një përballje ushtarake mes Rusisë dhe NATO.

Reagimi i Lavrov erdhi pas deklaratës së ashpër të Zelensky pas vendimit të ministrave të NATO për të mos vendosur ndalim-fluturimin mbi Ukrainë.

“Zelensky u mërzit që NATO nuk ndërhyri, kjo do të thotë që nuk do ta zgjidhë konfliktin me diplomati. Po kërkon të provokojë konfliktin kundër Rusisë me pjesëmarrjen e NATO. Kjo është një frenezi ushtarake”, deklaroi Lavrov.

Pas