Bota

Lufta kundër pandemisë, OKB rezolutë për armëpushim global


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:38 - 02/07/20 |
el ida

Këshilli i Sigurimit të OKB ka miratuar në mënyrë unanime një rezolutë që mbështet paqen dhe armëpushimin global për tu fokusuar në luftën kundër koronavirusit.

Rezoluta e hartuar nga Franca dhe Tunizia iu bën thirrje të gjitha palëve të përfshira në konflikte të armatosura rreth botës, të pranojnë një armëpushim të qëndrueshëm humanitar për të paktën 90 ditë, në mënyrë që të mundësohen ndihma për të përballuar pandeminë.

Rezoluta iu referohet luftrave në Siri, Jemen, Libi dhe konflikte të tjera në axhendë të Këshillit të Sigurimit dhe jo me operacionet ushtarake kundër grupeve terroriste si Shteti Islam dhe Al Kaeda.

Kreu i Këshillit të Sigurimit dhe ambasadori gjerman në OKB, Christoph Heusgen, e cilësoi këtë si një shenjë shprese për njerëzit që jetojnë në konfikte por ekspertët dyshojnë nësë dokumenti do të ketë ndonjë ndikim./Opinion.al

Pas