Bota

Lufta/Britania: Trupat ruse largohen plotësisht nga veriu i Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:09 - 08/04/22 |
Opi Nion

Trupat ruse tani janë “tërhequr plotësisht” nga veriu i Ukrainës, duke u kthyer në Bjellorusi dhe Rusi thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Disa nga ato njësi do të transferohen në Ukrainën lindore për të luftuar në Donbas. Por shumë prej forcave do të kenë nevojë për “zëvendësime të konsiderueshme” përpara se të dislokohen.

“Çdo rishpërndarje masive nga veriu ka të ngjarë të marrë të paktën një javë kohë minimalisht,” tha ministria në konferencën e saj të mëngjesit.

Ai shtoi se bombardimet ruse të qyteteve në lindje dhe jug të Ukrainës vazhduan dhe trupat ruse kishin avancuar në jug nga qyteti i rëndësishëm strategjik i Izyum./Opinion.al

Pas