Kryesore

LSI voton/Kryemadhi, shfaqet për herë të parë me maskë: Partia ma mbledh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:49 - 21/11/20 |
Opi Nion

Sot LSI voton për kryetaren, anëtarësinë dhe strukturat drejtuese.  Për të votuar ka shkuar dhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, e cila  është shfaqur për herë të parë në publik me maskë për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

Ka qenë një anëtare e LRI ajo që i ka dhuruar maskën, ndërsa Kryemadhi është shprehur se vetëm partia ia “mbledh”, askush tjetër. Ndërkohë, Kryemadhi u shpreh për mediat se deri në këto momente anëtarësia e LSI ka marrë pjesë masivisht në votim.

“Sot unë dhash një votë si të gjithë anëtarët e LSI. Shoh shumë vajza të reja dhe të rinj që i janë bashkuar LSI në këto vite të opozitës. Unë sot garoj për tu rikonfirmuar. Po pres me padurim zgjedhjen e ekipit drejtues, të gjitha struktuareve drejtuese që do të dalin nga ky preoces. Që do të drejtojnë LSI në misionin e saj kombëtar, për t’ju dhënë shqiptarëve të ndihen në Shqipëri si në shtëpinë e tyre. Jam shumë krenare për ata të rinj dhe të reja që sot kanë zaptuar dhe kanë pushtuar zyrta e qendrat e votimit të LSI, me një pjesëmarrje jashtëzakonisht të madhe. Kjo tregon se firorja jonë në 25 prill do të jetë e m,adghe. Por nuk ëhstë firore e LSi por e të rinjve. Në fakt, partia ma mbledh. Nuk ma mbledh dot njeri tjetër. Unë përsëri vazhdoj të mendoj që maska është një element që mbahet në ambient të mbyllur, njerëzit duhet ta mbajnë se besojnë, jo se i kërcënojnë. Shqiptarët nuk i mund as koronavirus, as varfëria, as diktatura, janë një popull që brenda vetes së tyre kanë dashurinë, solidaritetin, lidhjen dhe forcën me njëri-tjetrin.”-tha Kryemadhi.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka filluar që herët në mëngjes një proces votimi në të gjithë bazën e saj për të bërë gati infrastrukturën për Konventën Kombëtare të 5 dhjetorit. Në këtë votim do të zgjidhen delegatët që do të marrin pjesë në këtë Konvente, por gjithashtu do të votohet edhe për kryetarin.

Nuk ka asnjë kandidat përveç kryetares aktuale Monika Kryemadhi, por kjo nuk e pengon që si proces të votohet edhe pse me një kandidat. LSI si forcë politike përmes retorikës së kryetares e ka sfiduar deri diku masat e marra nga qeveria ndaj COVID-19, por duket se këtë të shtunë gjatë votimit është ruajtur distanca.

LSI-ja, sipas drejtuesve të saj, ka futur edhe një aplikacion që votimi të kryhet edhe online. Konventa e 5 dhjetorit përmes këtyre delegatëve të votuar sot do të bëjë dhe strategjinë për zgjedhjet e 25 prillit. / Opinion.al

Pas