Bota

Studimi/ Sa zgjat imuniteti ndaj COVID-it pas një infektimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:12 - 21/11/20 |
Opi Nion

Pas disa kërkimeve të fundit të bëra nga Univesiteti Oksford, bëhet me dijë se trupi i njeriut ka imunitet plot 6 muaj pas infektimit me koronavirus. Ky studim ka nisur që në muajin mars dhe ka përfunduar në muajin nëntor.

Sipas burimeve nga CNBC, ishin mjekët dhe infermierët subjektet kryesore të studimit.. Duhet përmendur se mjekët dhe infermierët  janë më të ekspozuar ndaj Covid-19 sesa pjesa tjetër e popullsisë.

Ky kërkim i bërë është një lajm shumë i mirë për të gjithë personat që e kanë kaluar Covid-19. Pra, një riinfektim për herë të dytë me koronavirus nuk mund të ndodhë pa kaluar 6 muaj, përjashtohen këtu rastet e rralla.

Pas