Aktualitet

Ligji për shpifjen, LSI del zyrtarisht kundër Ramës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 12/11/15 |
b.f

TIRANE- Një tjetër qëndrim i LSI  vjen kundër Kryeministrit Rama dhe nismave të tij. Sot Kryeministri ka  propozuar që shpifja ndaj funksionarëve të lartë të konsiderohet vepër penale dhe si e tillë të dënohet më gjobë ose burgim.

Nëse deri në këto momente, LSI nuk kishte reguar ndaj këtij propozimi që tashmë ka mbërritur në Kuvend, deputetja më e re, Kejdi Mehmetaj, në FB e saj shfaq hapur kundërshtimin e saj, por duke folur në emër të partisë.

“Jam e bindur se Lëvizja Socialiste pëer Integrim do jetë kundër çdo lloj nisme që shpifjen e dënon me burg!”, shkruan Mehmetaj, duke vijuar me statusin e saj si më poshtë:

“Shpesh përgjatë këtyre dy viteve si pjesë e Kuvendit të Shqipërisë kam dëgjuar shpifje ndaj meje. Në të gjitha rastet te PADREJTA! Megjithatë, unë zgjodha të jem figure publike dhe kur e bera këtë zgjedhje mora gjithashtu përsipër të përballem me komente dhe reagime negative. Te qenurit funksionar i lartë apo i zgjedhur, të bën të jesh vazhdimisht në luftë politike dhe lufta nuk eshte gjithmonë e drejtë.

Gjithkush mund të shpif ndaj meje (ndoshta edhe me keq sec është bërë deri tani), por a mund te barazohet fjala me lirinë? Padyshim qe nuk duhet te jete kaq e thjeshte shpifja, prandaj për këtë ka procedura ligjore qe e dënojnë, por nuk do isha kurresesi dakort që këto masa të ishin ekstreme deri në heqjen e lirisë”.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas