Bota

Lojërat Olimpike Dimërore 2022, SHBA njofton bojkotimin diplomatik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:33 - 06/12/21 |
Opi Nion

SHBA ka vendosur që të mos dërgojë asnjë përfaqësues diplomatik në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin si një deklaratë kundër abuzimeve kineze të të drejtave të njeriut në Xinjiang.

Lajmi është bërë i ditur nga sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Ajo tha se administrata po dërgonte një “mesazh të qartë” se abuzimet e të drejtave të njeriut në Kinë nënkuptojnë se nuk mund të ketë “biznes si zakonisht”.

“Administrata Biden nuk do të dërgojë asnjë përfaqësi diplomatike ose zyrtare në Lojërat Olimpike Dimërore dhe Paraolimpike të Pekinit 2022, duke pasur parasysh gjenocidin e vazhdueshëm të PRC dhe krimet kundër njerëzimit në Xinjiang,” tha Psaki në konferencën për shtyp të hënën.

Psaki shtoi se Team USA ka “mbështetjen e plotë” të administratës, por se administrata nuk do të “kontribuonte në bujë të lojës”.

“Përfaqësimi diplomatik ose zyrtar i SHBA-së do t’i trajtonte këto lojëra si biznes si zakonisht përballë abuzimeve skandaloze të të drejtave të njeriut dhe mizorive të PRC në Xinjiang, dhe ne thjesht nuk mund ta bëjmë këtë,” tha Psaki.

Psaki tha se bojkoti diplomatik i lojërave nuk do të thotë “ky është fundi i shqetësimeve që do të ngremë për shkeljet e të drejtave të njeriut”./ Opinion.al

Pas