Aktualitet

Lobim dhe pastrim parash, për çfarë e kallëzoi ish-deputeti Valteri Ilir MetënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:13 - 24/08/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit reagoi lidhur me nisjen e hetimeve për kryetarin e Partisë së Lirisë Ilir Meta.

Në një njoftim SPAK bëri me dije se kërkesa drejtuar KQZ për marrjen e një kopjeje për formularin e vetëdeklarimit të Metës është pjesë e hetimeve që po kryen Prokuroria e Posaçme në kuadër të procedimit penal regjistruar mbi bazën e kallëzimit të ish-deputetit Halit Valteri.

Por çfarë përmban kallëzimi i ish-deputetit Valteri?

Më 7 qershor të këtij viti ish-deputeti Halit Valteri depozitoi në SPAK një kërkesë- padi ndaj ish-presidentit Ilir Meta dhe drejtuesve të LSI për lobim, pastrim parash dhe shpërdorim detyre. Ai deklaroi se paratë e korrupsionit Ilir Meta i ka transferuar për lobim dhe këto prova ia ka vënë në dispozicion një gazetar i huaj.  Po ashtu Valteri ka ngritur dyshime për financim të paligjshëm të LSI.

“Çfarë është më e rëndësishmja dhe që përbën veprën penale, është se këto financime janë bërë nga kompani Offshore nga shteti i Qipros në sistemet bankare të cilat nuk të kërkojnë burimin e të ardhurave madje të japin mundësinë ligjore për të fshehur burimin real të të ardhurave dhe financuesit e tyre. Duke administruar kontratat e lobimit në favor të LSI, Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi kemi evidentuar gjithashtu se këto shpenzime nuk janë deklaruar as në bilancet e Lëvizjes Socialiste për Integrim për vitin 2017 dhe as në Deklarimin Vjetor Periodik të subjekteve deklaruese, Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi për vitin 2017”, tha Halit Valteri më 7 qershor.

“Duke marrë shkas nga shumë denoncime të ndryshme të bëra publike, ndër to në vitin 2018 nga gazeta prestigjoze Mother Jones dhe së fundmi nga gazeta e mirënjohur austriake Kronen Zeitung është konstatuar se një parti politike jo pak e rëndësishme në Shqipëri shpeshherë ka lobuar për kauza të rreme vetëm për faktin që me anë të parave të financuara të dezinformojë zgjedhësit shqiptarë duke i bërë të mendojnë se kanë përkrahjen e Qeverisë Amerikane”-vijoi Valteri.

 

Pas