-Jetë dhe Stil

Live/ NASA: Kemi zbuluar disa planetë të ngjashëm me Tokën


               Publikuar në : 19:14 - 22/02/17 |
b.f

Shkencëtarët kanë zbuluar një sistem të ri diellor me disa planetë të ngjashëm me Tokën ku mund të zhvillohet jetë.

Sipas hulumtuesve të paktën tre nga shtatë planetet e gjetur kanë një masë të përafërt me Tokën dhe temperaturë të përshtatshme për lulëzimin e jetës. Në këto planete mendohet të ketë edhe oqeane.

Është e mrekullueshme sa i ngjashëm me Tokën është ky sistem i ri diellor i zbuluar. Së shpejti shkencëtarët do mund të gjejnë prova se jeta në këto planete ekziston.

3D7E420200000578-4245424-The_Trappist_1_star_an_ultra_cool_dwarf_has_seven_Earth_size_pla-m-25_1487778235418

“Ne tani kemi shtatë planete që mund të studiojmë në detaje për jetën, dhe kjo është diçka që ne tashmë jemi duke bërë,” tha Michanl Gillon, një astronom në Universitetin e Liège të Belgjikës.

“Njerëzit do të dëgjojnë më shumë dhe do të kenë më shumë lidhje me këto planete në muajt dhe vitet që vijnë”, tha Gillon.

Një grup ndërkombëtar i studiuesve kanë përdorur një seri të hapësirës dhe teleskopët me baze toke për të gjetur shtatë planetet në sistemin e Trappist-1./opinion.al

Pas