Bota

Lirohet pas 38 vitesh burg, për një krim që nuk e kishte kryerBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:36 - 29/10/22 |
Opi Nion

Një burrë që kaloi më shumë se 38 vjet burg për një vrasje që nuk e kishte kryer është liruar pasi provat e ADN-së treguan një të dyshuar tjetër, tashmë të vdekur.

Maurice Hastings, tani 69 vjeç, u dënua për vrasjen e Roberta Wydermyer në vitin 1983, e cila u vra me një të shtënë me armë në kokë. Trupi u gjet në bagazhin e automjetit të saj.

Hastings fillimisht u gjykua për vrasje në rrethana të veçanta me zyrën e prokurorit të qarkut që kërkonte dënimin me vdekje, por juria në atë kohë nuk ishte në gjendje të merrte një vendim. Ai u gjykua përsëri dhe u dënua për vrasje, grabitje dhe sulm seksual, me një juri që e dënoi në 1988 me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht.

Ai u dënua gjithashtu për dy tentativa për vrasje, të bashkëshortit të zonjës Wydermyer dhe mikut të tij, sipas NBC4, pavarësisht se asnjë provë fizike nuk e lidh ndonjëherë zotin Hastings.

Hastings qëndroi i pafajshëm në burg për gati katër dekada.

“Ajo që i ka ndodhur zotit Hastings është një padrejtësi e tmerrshme”, tha në një deklaratë prokurori i qarkut George Gascón.

“Sistemi i drejtësisë nuk është i përsosur dhe kur mësojmë për prova të reja që na bëjnë të humbasim besimin në një dënim, është detyrimi ynë që të veprojmë me shpejtësi.”

Hastings dukej i emocionuar pasi dënimi i tij u rrëzua nga gjykata./Opinion.al

 

Pas