Bota

Lavrov: Nuk mund të ketë “fitues” në një luftë bërthamore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:03 - 30/04/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov ka deklaruar se një luftë bërthamore nuk duhet të nisë pasi nuk do të ketë një “fitues”. Ai u kërkoi vendeve të përmbahen në një intervistë të dhënë për gazetën e lajmeve Al Arabiya me seli në Dubai të premten.

Lavrov shtoi se Rusia është zotuar për të mos filluar kurrë një luftë bërthamore. I pyetur nëse ushtria ruse dëshiron kontrollin e plotë të Donbasit dhe Ukrainës jugore për të siguruar një korridor tokësor për në Krime, Lavrov tha, “mjetet ushtarake për të arritur qëllimet e Rusisë nuk janë të diskutueshme për mua”.

Lavrov gjithashtu nuk konfirmoi, kur u pyet nëse operacionet në Donbas do të përfundonin deri më 9 maj, Dita e Fitores së Rusisë, për të cilën disa analistë dhe zyrtarë amerikanë kanë sugjeruar se mund të jetë një datë e synuar për presidentin rus Vladimir Putin për të shpallur fitoren, në vend të kësaj ai tha: “Operacionet do të përfundojnë kur qëllimet që sapo ju përshkrova të jenë zbatuar, të jenë arritur.”

Lavrov gjithashtu minimizoi presionin e sanksioneve nga qeveritë perëndimore ndaj Rusisë.

“Ata nuk e dinë historinë. Rusia është sanksionuar gjithmonë. Ky zemërim i fundit dhe vala e sanksioneve kanë treguar fytyrën e vërtetë të Perëndimit, të besosh se Putin do të kërkojë falje është e pamundur,” tha ai./Opinion.al

Pas