Bota

Lavrov fajëson perëndimin për krizën globaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:46 - 28/07/22 |
el ida

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, fajësoi vendet perëndimore për rritjen e çmimeve globale të ushqmit dhe krizës së karburanteve.

Këtë e pohoi teksa ishte në një udhëtim në Etiopi si pjesë e një turneu gjashtë ditor në Afrikë, ku u takua me zyrtarë etiopianë dhe përfaqësues të trupit diplomatik.

Gjatë takimit të së mërkurës me diplomatët, ai theksoi se problemet me tregun ndërkombëtar filluan në fillim të pandemisë dhe para luftës me Ukrainën.

Ndërsa, shtoi se qeveritë perëndimore përdorën triliona dollar për të blerë ushqime pa ndonjë arsye thelbësore.

“Po, situata në Ukrainë ndikoi gjithashtu edhe në tregun ushqimor, por jo për shkak të operacionit rus, më tepër për shkak të reagimit absolutisht joadekuat të perëndimit, i cili shpalli sanksione që minojnë disponueshmërinë e ushqimit në treg”, tha ai.

Më tej ai shtoi se shkaktari për rritjen e çmimit të plehrave ka qënë ajo që ai e quan politika e pamatur perëndimore e të ashtuquajturit tranzicion i gjelbër, e që sipas tij, diskriminon burimet klasike të energjisë.

Afrika importon 40% të grurit të saj nga Ukraina, por që u ndërpre për shkak të luftës aktuale Rusi-Ukrainë. E megjithatë, nënshkrimi i një marrëveshjeje për eksportin e drithërave ka sjellë shpresë se kjo ndërprerje mund të zgjidhet së shpejti.

Pas