Aktualitet

Kuvendi i 18 Dhjetorit: Përjashtohen nga funksionet personat e shpallur non grata


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:31 - 18/12/21 |
Opi Nion

Kuvendi Kombëtar i PD-së ka miratuar sot 3 vendime. Bëhet fjalë për miratimin e rezolutës së 12 dhjetorit që nuk njeh Kuvendin e 11 dhjetorit, iniciativën për dekomunistizimin si dhe mos vendosjen në funksione drejtuese të personave të shpallur non grata nga SHBA. Gjithashtu u vendos krijimi i organizates partnere, “Aleanca per qytetaret”.

“Vendimi i parë për të ratifikuar rezolutën e Këshillit Kombëtar të datës 12 Dhjetor 2021.

Vendimi i dytë, me propozim të Kryesisë së partisë në mbledhjen e ditës së djeshme, Kryesia i propozon Kuvendit që në funksion të të ardhmes të PD, të mbrojtjes së vlerave euroatlantike, marrëdhënia e ngushtë me SHBA është e paprekshme, vendos: 1 Shpallja non grata nga SHBA është e papajtueshme me çdo funksion drejtues në Partinë Demokratike. 2.Të mbështesë iniciativën për dekomunistizimin e vendimmarrjes dhe përfaqësimit politik në të gjitha institucionet shtetërore dhe publike.  

Së treti, ndryshim në nenin 58 të statutit për të shtuar dy dispozita për krijimin e aleancës qytetare për demokracinë”, deklaroi Jemin Gjana, kryetar i Komisionit të Kuvendit Kombëtar të 18 Dhjetorit./Opinion.al

Pas