Aktualitet

Kushi: Të vetëdijshëm për problemet në tekste, 110 mln lekë për arsimin special


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:00 - 13/11/21 |
Opi Nion

Këtë të shtunë po prezantohet buxheti 2022 për Ministrinë e Arsimit, ku i pranishëm është edhe kryeministri Edi Rama.

Në ceremoninë e organizuar fjalën hyrëse e mbajti, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, e cila ka bërë me dije se është evidentuar problemi i parrgullësive në tekste shkollore dhe ka njoftuat se ka nisur rishqyrtim i të gjitha lëndëve shkollore.

Ajo tha se në buxhetin e këtj viti do të ketë 20 mln lekë për pasurimin e bibliotekave në shkolla si dhe 110 mln lekë për shkollat e arsimit special etj.

“Këtë mandat objektivi është të rriten pagat me 32% në të gjitha shkollat. (…) Jemi të vetëdijshëm që ka nevojë përmirësime tekstet, prandaj kemi nisur rishqyrtimin e teksteve për të rregulltar çdo parregullsi për tekstet shkollore/. 20 mln lekë do të vazhdojmë pasurimin e bibliotekave në shkolla. 110 mln lekë për shkollat e arsimit special, për nxënësit që nuk shikojnë e nuk dëgjojnë me qëllimin për t’i kthyer këto shkolla në qendra burimore”, tha Kushi./Opinion.al

Pas