Sociale

Kushi: Abetare e unifikuar për fëmijët në Kosovë dhe Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:35 - 28/11/21 |
Opi Nion

Një abetare e unifikuar për fëmijët në Kosovë dhe Shqipëri. Ka qenë ky lajmi që ka ndarë Ministrja  Arsimit Evis Kushi, e cila në një dalje pubklike tha se në 110-vjetorin e Pavarësisë fëmijët shqiptarë do të kenë një gjuhë të unifikuar.

Kjo është një nismë e përbashkët e të dy vendeve që pritet të finalizohet përmes një marrëveshjeje mes Ministreve të Arsimit në të dy anët e kufirit. Unifikimi i Abetares është pjesë e paketës së 16 marrëveshjeve të nënshkruara mes dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, më 26 Nëntor në Elbasan.

Ndërkohë Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, propozoi që 22 Nëntori, Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, të shpallet feste kombëtare./Opinion.al

 

Pas