Kryesore

Kush e futi Shqipërinë në NATO?Rama:I papërmbajtur gaz, integrimi s’varet nga unë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 12/04/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama nga Berlini ka thënë se integrimi i Shqipërisë në BE nuk varet nga Shqipëria. Në një bashkëbisedim me gazetarët shqiptarë, ai u shpreh se po të ishte për atë negociatat do të ishin hapur 3-4 vite më parë.

Rama ka komentuar dhe një prej pyetjeve të gazetarëve, e cila përmendi anëtarësimin e Shqipërisë në NATO nga ish-kryeministri Berisha.

Me batutë, kryeministri u shpreh se kur përmendet kjo, i vjen një “gaz i papërmbajtur”.

“Mos bëhemi për humor as ti e as unë. Këto gjëra nuk ja jep Shqipërisë një person, qoftë u quajt ky qoftë larg, ose qoftë afër. Lidhen me vullnete të tjera, të vendeve. Në raport me mua, negociatat do të ishin hapur prej 3-4 vitesh. Fakti i mos hapjes së negociatave lidhet me ata. Kur thoni se kush e futi Shqipërinë në NATO, më vjen një siç thoshte Konica, i papërmbajtur gaz. Shqipërinë në NATO e futi SHBA”,- tha Rama.

Pas