Bota

Kryebashkiaku i Milanos: Vala e tretë ka mbërritur, u favorizua nga ne


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:43 - 27/02/21 |
Opi Nion

Silluni siç duhet në momentin e vështirë “Ky është apeli me të cilin kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, iu drejtua milanezëve në Facebook në fundjavën e fundit të verdhë përpara se Lombardia të kthehej në zonën portokalli, duke njoftuar se gjithsesi do të ketë kontrolle më vendimtare. Sala shtoi se vala e tretë u favorizua nga disa nga sjelljet tona.

“Vala e tretë e pandemisë ka mbërritur, e shtyrë nga varianti anglez. Kjo pandemi, nganjëherë, na befason, por ne gjithashtu e dimë se ekziston një parashikueshmëri e qartë në tendencat e ngjitjes. Kjo valë e tretë pritej dhe ndodhi. Le ta pranojmë: disa nga sjelljet tona e kanë favorizuar atë. Atje janë imazhe që të gjithë i kemi në kokë: tifozët në San Siro para derbit, sheshet plot që tani janë bërë vendi ideal për kapjen e një imazhi të tejmbushur me njerëz. Por e vërteta është se ndonjëherë respekti për rregullat me të vërtetë mungon”, tha Sala.

Fatkeqësisht, modelet matematikore të avacnimit të Covid në Milano, nuk ishin të gabuara. Vetëm dhjetë ditë më parë, disa të dhëna të parashikuara nga Corriere della Sera treguan mbi një mijë raste pozitive të reja në ditë në kryeqytetin Lombard deri në fund të Shkurtit. Numra të rëndësishëm që në thelb përfaqësojnë fillimin e asaj që mund të quhet vala e tretë. Rritja e rasteve erdhi në kohë. Dje u regjistruan 457 raste në qytet dhe 1,145 në provincë. Një ditë më parë, njerëzit e prekur nga Covid kishin qenë 1,072. Por është edhe një fakt tjetër që është i frikshëm. Në 5 ditët e fundit ka pasur 4 mijë infeksione të reja: gati 40% më shumë se dy javë më parë./Opinion.al

Pas