Kryesore

Kryebashkiaku i Mallakastrës i pandehur në SPAK,PD:Vettingu do pastrojë politikën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 01/11/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka reaguar pas shpalljes nga SPAK si të pandehur Bashkisë së Mallakastrës, Qerim Ismailaj.

Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force politike, Gazment Bardhi e cilëson këtë vendim si një atkt për pastrimin e politikës.

Bardhi thotë se dokumentet që PD ka dërguar në kallëzimin në SPAK vërtetuan se Ismailaj e mbante në mënyrë të paligjshme postin e kryebashkiakut.

Më tej, ai thekson se vettingu në politik është i nevojshëm për të përjashtuar këdo që shkel ligjin.

REAGIM I SEKRETARIT TË PËRGJITHSHËM TË PD, GAZMENT BARDHI

Marrja si i pandehur i uzurpuesit ilegjitim të Bashkisë së Mallakastrës është një akt i mirëpritur drejt pastrimit të politikës. Me kallëzimin tonë në SPAK, pasi treguam me dokumenta se mandati i tij ishte i paligjshëm, PD bëri vetëm detyrën ndaj qytetarëve. Ne i qendrojmë bindjes sonë se mund të ecim përpara drejt zhvillimit pa politikanë të korruptuar e të lidhur me krimin.  Të zgjedhurit në parlament, në qeveri dhe në bashki duhet të jenë shërbëtorë vetëm të interesave të qytetarëve. Edi Rama futi në politikë modelin e politikanit gangster, që rri në pushtet në aleancë me krimin.  Ky model duhet zhbërë përmes vetingut në politikë. Shqiptarët meritojnë të qeverisen nga politikanë me integritet./ Opinion.al

Pas