Bota

Kriza e naftës prek Spanjën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:35 - 12/03/22 |
Opi Nion

Radhë të gjata makinash që prisnin të mbushnin rezervuarët e tyre u panë në një pikë karburanti me kosto të ulët në rajonin e Madridit mes një rritjeje të çmimeve globale të naftës së papërpunuar të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Anëtarët e një zinxhiri depo supermarketesh në Getafe, në rajonin e Madridit, kanë akses në karburant më të lirë.

Të ashtuquajturat stacione karburanti ‘me kosto të ulët’ në Spanjë zakonisht operohen nga kompani më të vogla dhe kanë përjetuar një rritje të kërkesës pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj vendosën sanksione të forta kundër Rusisë, një prodhuesi kryesor i naftës, të cilat janë krijuar për të gjymtuar ekonominë.

Tashmë duke luftuar me rritjen e kostove të jetesës, evropianët e zakonshëm tani përballen me një goditje edhe më të thellë në mjetet e tyre të jetesës pasi konflikti në Ukrainë i shtyn çmimet e karburanteve dhe ushqimeve më të larta dhe kërcënon të shkaktojë një recesion të plotë.

Rritja e çmimit të naftës së papërpunuar në tregjet botërore ka çuar në rritjen më të madhe ndonjëherë javore të çmimeve të benzinës në disa stacione shërbimi përreth Spanjës, duke i shtyrë ato në disa raste mbi 2 Euro për 1 litër karburant pa plumb.

Sanksionet perëndimore të vendosura pas pushtimit të Ukrainës tashmë e kanë shkëputur Rusinë nga tregtia ndërkombëtare dhe tregjet financiare. Deri këtë javë eksportet e saj të energjisë ishin të përjashtuara nga regjimi i sanksioneve.

Pas