Bota

Kreu i OKB-së: Bota një hap larg nga ‘asgjësimi bërthamor’Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:16 - 02/08/22 |
el ida

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres  ka paralajmëruar se bota është një hap larg ‘asgjësimit bërthamor’ dhe përballet me rreziqe që nuk janë parë që nga Lufta e Ftohtë.

Ai i bëri komentet gjatë një konference mbi Traktatin historik 50-vjeçar të Mospërhapjes Bërthamore, i cili synon të parandalojë përhapjen e armëve bërthamore dhe përfundimisht të arrijë një botë pa armë bërthamore.

Guterres u tha shumë ministrave, zyrtarëve dhe diplomatëve të mbledhur në sallën e Asamblesë së Përgjithshme se konferenca e shqyrtimit njëmujor po zhvillohet “në një kohë rreziku bërthamor që nuk është parë që nga kulmi i Luftës së Ftohtë”.

Ai shtoi se takimi është një mundësi për të marrë masat që do të ndihmojnë në shmangien e fatkeqësive  dhe për ta vënë njerëzimin në një rrugë të re drejt një bote pa armë bërthamore.

Sidoqoftë, Guterres paralajmëroi se “armët gjeopolitike po arrijnë nivele të reja” pasi pothuajse 13,000 armë bërthamore janë në arsenale në mbarë botën dhe vendet po kërkojnë “siguri të rreme” duke shpenzuar qindra miliarda dollarë për këto armë.

“Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani. Por fati nuk është një strategji. As nuk është një mburojë nga tensionet gjeopolitike që vlojnë në konflikt bërthamor”, tha shefi i OKB-së.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pretendoi se Rusia, e cila nuk iu drejtua konferencës, është “e përfshirë në goditje të pamatur dhe të rrezikshme bërthamore” në Ukrainë.

Ai përmendi paralajmërimin e presidentit rus Vladimir Putin pas pushtimit të Ukrainës nga vendi i tij më 24 shkurt se çdo përpjekje për të ndërhyrë do të çonte në pasoja që nuk janë parë kurrë”, duke theksuar se vendi i tij është “një nga fuqitë bërthamore më të fuqishme”.

 

Pas