Bota

Kremlini: Rusia do të përdorë armë bërthamore nëse kërcënohet ekzistenca e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:55 - 29/03/22 |
Opi Nion

Rusia do të përdorte armë bërthamore vetëm në rast të një “kërcënimi për ekzistencën” e vendit dhe jo për shkak të luftës aktuale në Ukrainë, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Por çdo rezultat i operacionit në Ukrainë, natyrisht nuk është një arsye për përdorimin e armëve bërthamore,” tha Dmitry Peskov.

“Ne kemi një koncept sigurie që thotë shumë qartë se vetëm kur ekziston një kërcënim për ekzistencën e shtetit, në vendin tonë, ne mund të përdorim dhe në fakt do të përdorim armë bërthamore për të eliminuar kërcënimin për ekzistencën e vendit tonë”, shtoi ai.

Kujtojmë se Presidenti rus VladimirPutin urdhëroi forcat e tij bërthamore të ishin në gatishmëri të lartë, disa ditë më parë./Opinion.al

Pas