Bota

Kremlini: Putin dhe Zelensky mund të takohen vetëm për të finalizuar…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:04 - 01/06/22 |
Opi Nion

Dmitry Peskov vuri në dukje se bisedimet” janë pezullua shumë kohë më parë dhe nuk ishte rifilluar më”.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij ukrainas Vladimir Zelensky mund të takohen vetëm për të finalizuar “një dokument të caktuar”, megjithatë të dy palët e kanë pezulluar punën për të shumë kohë më parë, tha të mërkurën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Askush nuk mund ta përjashtojë kurrë një takim të tillë apriori, por duhet të bëhen rregullime për të. Putin dhe Zelensky mund të takohen vetëm për të finalizuar një dokument të caktuar, por puna për të është pezulluar shumë kohë më parë dhe nuk është rifilluar më,”-tha Peskov. .

Në përgjigje të një pyetjeje nëse vizita e Ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov në Turqi më 8 qershor do të lidhej me një takim të mundshëm në Stamboll midis Moskës, Kievit dhe Kombeve të Bashkuara, Peskov tha se këto do të ishin ngjarje “me një kontekst”.

“Megjithatë nuk ka ende një vizion të qartë në lidhje me një takim (ndërmjet delegacioneve ruse, ukrainase dhe OKB – TASS),” tha zëdhënësi presidencial. As nuk ka ndonjë tregues për vizitën e mundshme të Putinit në Turqi, shtoi Peskov. “Ka një ftesë dhe koha do të bihet në rrugë diplomatike,” tha ai./Opinion.al

Pas