Bota

Kremlini hedh poshtë zërat: Putin s’do të shpallë luftën në Ukrainë më 9 maj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:39 - 04/05/22 |
Opi Nion

Kremlini ka hedhur poshtë spekulimet se Presidenti Vladimir Putin planifikon të shpallë luftë kundër Ukrainës dhe të mobilizohet kombëtarisht ditën që Rusia përkujton fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

Festa më e madhe publike në Rusi, Dita e Fitores, mbahet çdo vit më 9 maj. Lufta e Dytë Botërore iu kushtoi atyre më shumë se 20 milionë jetë sovjetike.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov i ka quajtur spekulimet “të pakuptimta” dhe thotë se “nuk ka asnjë shans për këtë”.

Presidenti rus Vladimir Putin do të mbajë një fjalim më 9 maj dhe do të mbikëqyrë një paradë ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës, siç është zakonisht për Ditën e Fitores.

Pushtimi i Ukrainës është përshkruar si një “operacion ushtarak special” dhe jo luftë nga Rusia./Opinion.al

Pas