Kryesore

KQZ miraton listën, hiqen kandidatët e tepërt të PD-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:37 - 17/03/21 |
Opi Nion

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi në mbledhjen e fundit të tij listën e kandidatëve të koalicionit opozitar Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim.

Në vendimin e KQZ, Partisë Demokratike i hiqen nga lista e kandidimit të gjithë emrat që ishin mbi numrin e mandateve të qarqeve përkatëse. Nga 231 të dërguar KQZ miratoi 153 kandidatë.

Në Elbasan 6 kandidatë më tepër, Dibër 3, Fier 6, Berat 6, Durrës 6, Korçë 9, Kukës 6, Lezhë 3, Shkodër 9, Tiranë 9, Vlorë 6 dhe Gjirokastër 9 emra më shumë.

KQZ Vendos miratimin e listës, duke miratuar vetëm emrat e parë të renditur brenda kuotave të KQZ. Emrat e tepërt nuk regjistrohen. Nga 231 emra, pranohen vetëm 153.

LISTA E KOALICIONIT OPOZITAR E RIDEPOZITUAR:

LISTA E TIRANËS 45 KANDIDATE

LISTA E KUKËSIT 9 KANDIDATE

LISTA E KORCËS 21 KANDIDATE

LISTA E FIER 24 KANDIDATE

LISTA E ELBASANIT 18 KANDIDATE

LISTA E SHKODRES 21 KANDIDATE

LISTA E DURRËSIT 21 KANDIDATE

LISTA E DIBRËS 9 KANDIDATE

LISTA E BERATIT 12 KANDIDATE

LISTA E GJIROKASTRËS 9 KANDIDATE

LISTA E VLORËS 18 KANDIDATE

LISTA E LEZHËS 12 KANDIDATE

Pas