Rajoni

Kosovë/ Miratohen dorëheqjet e policëve serbë, jo të gjithë dorëzuan pajisjetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 26/12/22 |
Opi Nion

Të gjitha dorëheqjet e policëve të Kosovës nga komuniteti serb janë pranuar. Këtë e konfirmoi Kryeshefi ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Kushtrim Hodaj. “Ne kemi zhvilluar hetime dhe po zhvillojmë hetime sa i përket përgjegjësve që kanë organizuar mënyrën e organizuar të dorëheqjeve dhe presionit në disa raste që iu është bërë zyrtarëve policorë që të detyrohen të japin dorëheqje”.

Hodaj saktëson se ka raste që përveç uniformës dhe armëve, nuk janë dorëzuar pajisjet e tjera, pronë e policisë së Kosovës. “Sigurisht që shumica e tyre i kanë dorëzuar pajisjet zyrtare të përfshira armë dhe pajisje të tjera. Ka raste, mund të ketë raste ku nuk janë dorëzuar të gjitha pajisjet dhe për këto raste do të iniciohet procedurë për shfrytëzim të pronës zyrtare shtetërore”.

Gjatë nëntorit, policë, gjyqtarë dhe punonjës të administratës nga komuniteti serb në Kosovë dhanë dorëheqjen për të kundërshtuar planin e qeverisë për heqjen e targave të vjetra serbe. Kjo u bë me kërkesë të Listës Serbe, pasi autoritetet pezulluan nga puna drejtorin e policisë për veriun, Nenad Gjuriç, që refuzoi të zbatonte planin për targat.

Pas