Rajoni

Kosovë/ KQZ: Në zgjedhje morën pjesë mbi 46 për qind e votuesve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:36 - 14/02/21 |
Opi Nion

Në Kosovë ka përfunduar procesi i votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Dalja në zgjedhje, sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ishte mbi 46 për qind.

Qendrat e votimit u hapën në orën 07:00 dhe u mbyllën në ora 19:00. Sipas të dhënave nga KQZ, të drejtë vote në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit kishin 1.794.862 qytetarë.

Në 38 komunat e Kosovës, u votua në 888 qendra të votimit, me 2.382 vendvotime.

Këtë vit, KQZ-ja largoi nga lista e votuesve rreth 122.000 persona, të cilët kanë qenë të regjistruar vetëm me dokumente të UNMIK-ut.

Pas