Bota

Koronavirusi, OBSH: Nuk është arritur ende piku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:39 - 07/07/20 |
Opi Nion

Koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Ndërkohë, një lajm jo i mire vjen nga Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar se COVID-19 ende nuk e ka arritur pikun.

 “Pandemia e koronavirusit vijon të përhapet me shpejtësi në nivel global dhe qartësisht piku i saj nuk është arritur”.

Ai nënvizoi se në fillimet e pandemisë u deshën 12 javë për të arritur 400 mijë raste me koronavirus, por një numër i tillë u arrit vetëm në fundjavën e kaluar. Gjë e cila tregon ritmin e shpejtë të përhapjes së virusit pas lehtësimit të masave lehtësuese./ Opinion.al

Pas