Bota

Koronavirusi në Izrael, maska jo më e detyrueshme në publik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:48 - 15/04/21 |
Opi Nion

Izraeli është një nga shtetet që ka menaxhuar më së miri situatën e krijuar nga pandemia COVID-19. Menaxhimi pandemisë u bë përmes masave struket por dhe me vaksinimi masiv.

Një vit më parë, autoritetet e shëndetësisë në këtë shtet e bën të detyrueshme vendosjen e maskës në ambientet e hapura, ndërsa të dielën e 18 prillit izraelitët do të marrin frymë lirisht, pasi Ministria e Shëndetësisë mori vendimin që maska të mos jetë më e detyrueshme në ambientet e hapura.

Megjithatë, vendimi për mbajtjen e maskës në ambientet e mbyllura do të vijojë të mbetet në fuqi.

Pas