Bota

Koronavirusi mbyll edhe minierën e arit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:08 - 24/05/20 |
Opi Nion

164 minatorë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 duke u detyruar që puna në minierën më të thellë të arit në botë, të ndërprirtet.

Muajin e kaluar, minatorët e minierës Mponeng, në Afrikën e Jugut,  u rikthyen në punë, pasi kishin ndalur në muajin mars.

Miniera funksionoi me një kapacitet rreth 50%, por pas shfaqjes së rasteve shumë punonjës ngritën shqetësimin mbi sigurinë e tyre shëndetësore.

Shumica e atyre që rezultuan pozitivë ishin asimptomatikë dhe sipas pronarëve të minierës, të gjithë personat që kanë rezultuar pozitivë janë futur në izolim, shkruan BBC./Opinion.al

Pas