Bota

Koreja e Veriut ende e paprekur nga COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:36 - 11/01/21 |
Opi Nion

Koreja e Veriut ende nuk është prekur nga COVID-19. Ky është përfundimi i një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Ky raport bazohet bazohet në të dhënat e publikuar nga 15 laboratorë në Korenë e Veriut, të cilat Ministria e Shëndetit Publik të vendit i ka dhënë OBSH-së.

Sipas OBSH, Koreja e Veriut ka kryer 13,257 njerëz dhe nuk ka konfirmuar asnjë person të infektuar me COVID.

Raporti gjithashtu tha se kufizimet e udhëtimit në Korenë e Veriut janë vendosur pikat kufitare dhe kanë dhënë efekte, duke kufizuar lëvizjen dhe duke bërë kontrolle të rrepta.

Qeveria e Koresë së Veriut ka pohuar gjithashtu se nuk ka pasur ndonjë rast pozitiv të COVID-19 të zbuluar në vend.

Edhe pse të dhënat nga qeveria tregojnë se vendi ende nuk është prekur nga virusit, ekspertët shprehen skeptik dhe hedhin dyshime se janë shprehur se janë manipuluar të dhënat.

Pas