Bota

Koreja e Veriut sërish lëshon raketa, reagojnë Koreja e Jugut dhe Japonia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:49 - 31/07/19 |
xhu lia

Koreja e Veriut ka hedhur dy raketa balistike me rreze të shkurtër, në brigjet e saj lindore. Kjo është hera e dytë, brenda një jave, që Koreja e Veriut bën veprime të tilla.

Ministri i mbrojtjes i Koresë së Jugut, Jeong Kyeong-doo, tha se raketat u identifikuan si një lloj i ndryshëm nga modelet e mëparshme.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, konfirmoi se veprimi, nuk kishte asnjë ndikim në sigurinë e Japonisë.

Kur i lëshoi raketat, ditë më parë, Koreja e Veriut tha se veprimi shënonte “paralajmërim solemn” për Korenë e Jugut në lidhje me ushtrimet e planifikuara ushtarake me Uashingtonin.

Ky ishte aksioni i parë i tillë, që kur Presidenti amerikan Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un u takuan në qershor.

Kim Jong Un i sheh këto ushtrime si përgatitje për pushtim të vendit të tij.

Korea e Veriut i quajti stërvitjet “një shkelje” të deklaratës së përbashkët të nënshkruar nga Trump dhe Kim në bisedimet e tyre të para ballë për ballë në Singapor vitin e kaluar.

Pheniani kishte paralajmëruar se ushtrimet mund të ndikojnë në rifillimin e bisedimeve për denuklearizim.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha të hënën se ai shpresonte që këto bisedime të fillonin “shumë shpejt”, por nuk ishin planifikuar takime të reja.

 

Pas