Sport

Kontrata e trajnerit kuqezi Sylvinho, zbulohen shifrat për EURO 2024Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:13 - 05/01/23 |
Opi Nion

Një milion euro shpërblim për kualifikimin e Shqipërisë në Euro 2024 që do të zhvillohet në Gjermani. Edhe pse nuk është bërë ende zyrtare, kjo pritet të jetë shifra që Sylvinho dhe stafi i tij do të përfitojnë gjatë punës me Kombëtaren, nëse realizojnë objektivin madhor të përcaktuar.

Shuma totale e vendosur në formë bonusi është thuajse sa dyfishi i pagës që trajneri brazilian dhe ndihmësit e tij, Dorival Guidoni nënkampion bote me Brazilin në vitin 1998 dhe Pablo Zabaleta, nënkampion bote me Argjentinën në 2014-n.

Edhe në këtë rast shifrat nuk janë ende zyrtare, por përflitet që paga e trajnerit gjatë 18 muajve të kontratës me federatën e Futbollit do të jetë rreth 500 mijë euro, teksa 100 mijë euro të tjera janë paga për stafin.

Sylvinho është një trajner pa eksperiencë dhe me pagë të përballueshme. I ri, me ambicie dhe që mund të shkëlqejë falë bashkëpunimeve me ish-teknikun e Brazilit, Tite, apo si ndihmës i Mancinit tek Interi. Duket se ishte ky kombinimi vendimtar në zgjedhjen e Sylvinhos në krye të stolit të Kombëtares. Gjithmonë me kushtin që pagesa dhe vazhdimësia me kuqezinjtë do të varen nga rezultatet në fushë.

Pas