Bota

Konflikti me Hamasin, Izraeli mbledh kabinetin e sigurisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:14 - 16/05/21 |
Opi Nion

Izraeli ka mbledhur kabinetin e sigurisë për të diskutuar në lidhje me hapat e ardhshëm, në mes të thirrjeve gjithmonë e në rritje të ndërkombëtarëve për një armëpushim me Hamasin, grupi militant palestinez që sundon Rripin e Gazës, raporton BBC.

Kabineti i Izraelit është një komitet i ministrave që ka fuqinë për të marrë vendime në lidhje me veprimet ushtarake. Mediat izraelite thonë se disa anëtarë mund të bëjnë thirrje për t’u dhënë fund në mënyrë të shpejtë tensioneve dhe armiqësive.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se dhuna e vazhdueshme mund ta tërheqë Izraelin në një konflikt më të gjerë, me viktima të mëtejshme dhe rrezikun e një sulmi tokësor./Opinion.al

Pas