Bota

Konflikt mes bandave në burgun e Ekuadorit, vriten 68 të burgosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:48 - 14/11/21 |
Opi Nion

68 të burgosur kanë humbur jetën gjatë përleshjeve me njëri-tjetrin në një burg të Ekuadorit, ku mbi njëqind të burgosur vdiqën në përleshjet midis bandave rivale në shtator.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se trazirat në burgun Litoral në qytetin e Guayaquil filluan të premten në mbrëmje.

Njësitë taktike të policisë që kanë hyrë në ndërtesat e burgut kanë gjetur armë, eksplozivë dhe armë të ftohta.

Afro 300 të burgosur kanë vdekur deri këtë vit në burgjet e Ekuadorit, ndërsa dhuna e lidhur me bandat e shtatorit ishte më e keqja në historinë e këtij vendi.

Në atë kohë, të burgosurit nga njëra anë e burgut sulmuan anëtarët e bandës rivale. Qindra oficerë dhe ushtarë të ushtrisë u vendosën për të rimarrë kontrollin e kompleksit.

Lufta vdekjeprurëse, ku disa të burgosurve iu prenë kokat, tërhoqi vëmendjen për ndikimin në rritje në Ekuador të bandave të krimit ndërkombëtar, si kartelet Sinaloa dhe Jalisco New Generation me bazë në Meksikë.

Pas