Aktualitet

Kolaudimi, mbi 60 mijë mjete ngelëse në 2021Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:14 - 22/02/22 |
Opi Nion

Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor Shqiptar ka bërë bilancin dhe ka publikuar të dhënat e kontrollit teknik të automjeteve, nga Qershori 2021 kur nisi kontrolli teknik i automjeteve e deri në Dhjetorin e vitit të shkuar.

Në një postim në rrjetin social “Facebook”, DPSHTRR shkruan se janë testuar 239,872 mjete, nga të cilat 69,325  ose 29 % kanë ngeluar.  Shkak për ngeljen në kolaudim të mjeteve sipas raportit është bërë mangësia vizuale e funksionale në vendin e parë, sistemi i frenimit, sistemi i shkarkimit të gazrave dhe sistemi i drejtimit.

Postimi i plotë

KONTROLLI TEKNIK: Qershor 2021 – Janar 2022!

Në këtë 8-mujor, nga rinisja e shërbimit nën administrimin e DPSHTRR, janë paraqitur për testim mbi kontrollin teknik 239,872 mjete, nga të cilat:

Automjete (4+1/8+1) 71.7%

Kamion 18.5%

Motomjete 5.1%

Autobus 2.3%

Rimorkio 2%

Mjete ndërtim/punë toke 0.4%

69,325 (29 % e totalit te mjeteve) janë ngelur/ refuzuar, duke u dërguar për riparime, shërbime, montim pjesë, etj! Infografikat pasqyrojnë shkaqet e testeve ngelëse, numrin e ritestimeve dhe volumin sipas QKT-ve!

Rrugë e qytete më të pastra dhe më të sigurta sepse mjetet e rrezikshme për jetën e drejtuesave të mjeteve por edhe të pasagjerëve e përdoruesve të tjerë të rrugës NUK E KALOJNË dot më Testin e Kontrollit Teknik! NGELËSA në Kolaudim! Jo më RREZIK e NDOTJE në qarkullim!

DENONCO ÇDO ANOMALI të mjeteve rrugore në webin tonë:

 

Pas