Kryesore

Kodi Zgjedhor/ Meta-deputetëve: Do të përballeni me një faturë të madhe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 05/10/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme pritet që në Kuvend të votohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Lidhur me këtë çështje ka folur Presidenti Ilir Meta, i cili ka paralajmëruar deputetët e pranishëm në seancën e sotme plenare.

Presidenti ka thënë se deputetët të cilët do të votojnë pro këtyre ndryshimeve do të mbajnë përgjegjësi dhe se do të ketë një faturë shumë të madhe historike dhe individuale për të gjithë.

“Vendi ynë duhet të ishte sot në BE, por ka humbur shumë kohë. Për fat të keq ne jemi vonuar. Shpresoj që sot të merret një vendim i drejtë, të respektohet marrëveshja e 5 qershorit. Cdo prekje e njëanshme e marrëveshjes historike të 5 qershorit do të jetë një faturë shumë e madhe historike dhe personale për të gjithë ata që do të ngrenë dorën kundër integrimit evropian të Shqipërisë, pasi i kemi paralajmëruar në mënyrë të qartë dhe të vazhdueshme. Vetëm duke respektuar marrëveshjen, duke bërë zgjedhje të lira e demokratike, ne çelim negociatat, por edhe japim shembull për cdo vend tjetër. Maqedonia e Veriut na ka dhënë një shembull të shkëlqyer se si kapërcehen problemet e brendshme dhe si zgjidhen krizat. Të mos harrojë asnjë deputet se përgjegjësia e tij do të jetë individuale, nëse ngre dorën kundër të ardhmes evropiane”, -deklaroi Meta./ Opinion.al

Pas