Aktualitet

KLSH kallëzon në prokurori ish-drejtorin e ALUIZNI-t në Korçë dhe…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:53 - 10/08/21 |
Opi Nion

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, 3 ish-Drejtorë të DVASHK Korçë dhe 1 ish-Drejtor të ALUIZNI Korçë, për “Shpërdorim të detyrës”.

Kallëzimi vjen pas auditivit të ligjshmërisë në kryerjen e procedurave të legalizimit të objekteve informale si dhe auditimin e procedurave të pranimit, administrimit, shqyrtimit dhe miratimin e dokumentacionit për regjistrimin fillestar të pasurive të pa luajtshme dhe evidentimin e ligjshmërisë së mbivendosjeve

Nga auditimi kanë rezultuar shkelje të dispozitave ligjore, në lidhje me regjistrimin dhe legalizimin e objekteve informale, të cilat i kanë sjellë përfitime të padrejta personave të ndryshëm, duke cenuar njëkohësisht interesat e ligjshëm të shtetit./ Opinion.al

Pas