Aktualitet

KLGJ vendosi shkarkimin, Dvorani: Gafë e paimagjinueshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 11/06/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi përfundimin e mandatit të Ardian Dvoranit në Gjykatën e Lartë. Vendimi u mor me 6 vota pro dhe 4 kundër. Me këtë vendim, automatikisht, Dvorani largohet edhe nga drejtimi i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Ndërkohë, ka ardhur reagimi i Dvoranit pas vendimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Ai e ka cilësuar këtë vendim si një gaf të paimagjinueshme, ndërsa shton se do të njihet dhe me argumentet e tyre për këtë vendim.

“Juridikisht është një gafë e paimagjinueshme. Por duhet të shikoj çfarë do të katranosin në arsyetim.
Reforma e drejtësisë ka ende rrugë të gjatë për të provuar qëllimin e mirë të saj. Votimi ka qene 6 me 4”,-
tha Dvorani.

Pas largimit nga Gjykata e Lartë, rrjedhimisht dhe nga detyra si kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, mësohet se Dvoranit i është propozuar një vend në Gjykatën e Apelit./ Opinion.al

Pas