Kryesore

“Kjo është pyetje apo provokacia?”Rama: Do votoj pro bashkimit Shqipëri-Kosovë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:46 - 26/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama, është pyetur lidhur me bashkimin Kosovë-Shqipëri. Gazetari kosovar pyeti Ramën se nëse do mbahej një referendum, si do të votonte?

Kryeministri Rama tha se do të votojë pro. Ai gjithashtu pohoi se një gjë e tillë do të ndodhë, por se nuk di ta thotë kur.

Pyetja erdhi pas deklaratës së kryeministrit Kurti, i cili tha se do të votonte pro nëse do të mbahej një referendum për bashkimin Kosovë-Shqipëri.

Kjo është pyetje apo “provokacja”? Në rast se më pyesni në hipotezën e një referendumi pas qëndrimit për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën do beja një shkelje të ligjit për fshehtësinë e votës dhe do votoja pro. Nëse do më pyesni a do ndodhja kjo? Unë them se kjo do ndodhi, se di se kur dhe se si do të ndodhi. Që kjo do të ndodh një ditë, unë them që po. Atyre që mund ta marrim këtë dhe të dalin që të bërtasin, “Shqipëri e Madhe” fallxhorët nuk gjykohen, nëse unë do hidhja fall, po e hedh me imagjinatë, se nuk shoh filxhan, them se do ndodh. Fallin e futa në mes për përkthyesin dhe për ata që do bëjnë deklarata pas kësaj dhe do thonë: u takuan pas kësaj se do digjet Ballkani, të ngrihet bota se do na sulmojnë shqiptarët. Më ndihmoni dhe ju dhe thoni që foli zëri i fallxhorit, dhe jo zëri i politikanit. Meqë më provokoi Klani i Kosovës, se Klani i Shqipërisë provokoi Albinin”,-tha Rama.

Pas