Bota

Kina propozon një sistem global të gjurmimit të COVID përmes kodeve QR


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 23/11/20 |
Opi Nion

Presidenti kinez Xi Jinping, iu ka propozuar vendeve një sistemi global të gjurmimit të Covid-19 duke përdorur kodet QR.

Gjatë takimit me udhëheqësit e G20, Xi tha se për të siguruar “funksionimin e qetë” të ekonomisë botërore gjatë pandemisë, vendet duhet të koordinojnë një grup uniformë të politikave dhe standardeve”.

“Kina ka propozuar një mekanizëm global mbi njohjen reciproke të certifikatave shëndetësore bazuar në rezultatet e provave të acidit nukleik në formën e kodeve QR të pranuara ndërkombëtarisht. Shpresojmë që më shumë vende të bashkohen me këtë mekanizëm”, tha Xi.

Sistemi përdor një barkod elektronik për të ruajtur historinë e udhëtimit dhe shëndetit të një personi. Ai iu jep përdoruesve një kod me ngjyra bazuar në ekspozimin e tyre të mundshëm ndaj koronavirusit. Ngjyrat janë sipas semaforëve, ku jeshilja është më e sigurta, pastaj ngjyra e verdhë dhe së fundmi e kuqja. Ky sistem është vlerësuar se ka ndihmuar në frenimin e përhapjes së COVID-19.

Presidenti kinez, Xi Jinping, nuk dha detaje çfarë lloji të aplikacionit ose sistemit të kodit QR po sugjeronte./Opinion.al

Pas