Bota

Kina do çaktivizojë aplikacionin kombëtar që gjurmonte lëvizjet e njerëzve gjatë COVID-19Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 12/12/22 |
Opi Nion

Kina ka njoftuar se do të çaktivizojë një aplikacion telefonik që ka gjurmuar lëvizjet e njerëzve gjatë pandemisë.

Aplikacioni kombëtar, i cili funksionon prej tre vitesh, do të dalë jashtë linje në fund të së hënës, raporton BBC.

Është ndryshimi i fundit i politikës që sinjalizon se Pekini po braktis strategjinë e tij të diskutueshme zero-Covid.

Lëvizja është shumë simbolike, por nuk do të ketë një ndikim të madh në jetën e përditshme të njerëzve për shkak të aplikacioneve lokale ende në përdorim në qytetet anembanë Kinës.

Aplikacioni shtetëror i “Cards Itinerary Communications”, i cili përdor sinjalet telefonike për të gjurmuar nëse dikush ka udhëtuar në një zonë që shihet si me rrezik të lartë, u pa si një pjesë qendrore e politikës së Kinës për zero Covid.

Njerëzve iu kërkua të vendosnin numrat e telefonit në aplikacion në mënyrë që të krijonin një shigjetë jeshile që tregonte se ata ishin në gjendje të udhëtonin midis provincave dhe të hynin në evente.

Tani që udhëtimi midis provincave është lehtësuar me heqjen e kufizimeve të parandalimit të Covid-it, aplikacioni kombëtar është konsideruar si i vjetëruar nga zyrtarët.

Shumë përdorues të mediave sociale në Kinë e kanë mirëpritur heqjen e aplikacionit.

Por është vetëm një nga disa aplikacione gjurmimi që kanë rregulluar jetën e përditshme në Kinë, me shumë që ende përdorin sisteme skanimi të drejtuara nga qyteti ose provinca e tyre për të hyrë në pajisjet lokale dhe ndërtesat publike.

Ndryshimi i politikës është simbolik për një komb që po largohet nga strategjia e tij e diskutueshme zero-Covid pas protestave të përhapura në disa qytete./Opinion.al

Pas