Bota

Kina dënon dhjetëra zyrtarë për përhapjen e COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:33 - 26/12/21 |
Opi Nion

Kina dënon dhjetëra zyrtarë për shpërthimin e virusit COVID-19 në qytetin e Xi’anit, i cili gjendet në gjendje shtetrrethimi.

Inspektoriati Qendror për Disiplinën njoftoi se 26 zyrtarë të Partisë Komuniste kanë marrë qortim për “rreptësi të pamjaftueshme në parandalimin dhe kontrollin e shpërthimit të infektimeve me korona”.

Kina, ku COVID-19 u zbulua për herë të parë në fund të vitit 2019, është në gjendje gatishmërie të lartë sa u përket infeksioneve të reja, sepse po përgatitet për zhvillimin e Lojërave Olimpike Dimërore në muajin shkurt në kryeqytetin e vendit, Pekin.

Në Xi’an u regjistruan 49 raste të tjera infektimi me korona, duke e çuar javët e fundit në më shumë se 250 vetë numrin e përgjithshëm të të infektuarve./ DW

Pas