Aktualitet

Kim: Pavarësisht kush ulet në Shtëpinë e Bardhë, marrëdhëniet me Shqipërinë…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 16/05/22 |
Opi Nion

Ambasadorja e SHBA, në Tiranë Yuri Kim ka mbajtur fjalën e saj në konferencën e organizuar ku i pranishëm ishte edhe ish- Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pomepo, me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe ShBA.

Kim tha se marrëdheniet mes dy shteteve janë “fill i pathyeshem pavaresisht kush ulet ne Shtepine e Bardhe”.

Ndër të tjera Kim theksoi se për herë të parë ushtria e SHBA ka një prani ushtarake në vendin tonë.

“Në kuadër të konferencës për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim pohoi se bashkëpunimi mes dy vendeve do të vijojë.

“Në prani të Sekretarit Pompeo tani doktor Pompeo ishte personi që më emëroi ambasadore. Jam shumë e nderuar që presidenti Trump më ka emëruar si ambasadore.

Marrëdhëniet mes SHBA e Shqipërisë janë fill të pathyeshëm, të fortë që tejshkon marrëdhëniet pavarësisht kush ulet në Shtëpinë e Bardhë kjo lidhje vazhdon e është e pathyeshme.

E kënaqur që të jem me ju ndërsa përkujtojmë ngjarje historikë e të marrëdhënieve që vijoi dhe në ditët më të errëta të diktaturës komunist.

Krenarë që kemi qëndruar krah popullit shqiptar, edhe kur festuam në vitin 1991 kur populli shqiptar zgjodhi një rrugë të re demokratike me vullnet të lirë.

Për herë të parë ushtria e SHBA ka një prani ushtarake këtu.

Jemi duke punuar për dy projekte të mëdha energjitike që do e bëjnë Shqipërinë një lojtar kyç në arkitekturën e energjitikës”-tha Kim.

Pas