Bota

Kim Jong Un: Koreja e Veriut është gati të mobilizojë forcat bërthamoreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:27 - 28/07/22 |
Opi Nion

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un deklaron se vendi i tij është i gatshëm që të mobilizojë forcat e saj bërthamore.

Duke folur në një ngjarje të përvjetorit të Luftës Koreane, Kim shtoi se vendi ishte “plotësisht i gatshëm për çdo konfrontim ushtarak” me SHBA-në.

Komentet vijnë mes shqetësimeve se Koreja e Veriut mund të jetë duke përgatitur një test të shtatë bërthamor. SHBA paralajmëroi muajin e kaluar se Pheniani mund të kryejë një test të tillë në çdo kohë.

Testi më i fundit bërthamor i Koresë së Veriut ishte në vitin 2017. Megjithatë, tensionet janë rritur në gadishullin Korean.

Përfaqësuesi special i SHBA-së në Korenë e Veriut Sung Kim thotë se Koreja e Veriut ka testuar një numër të paprecedentë raketash këtë vit, 31 krahasuar me 25 gjatë gjithë vitit të fundit rekorde, 2019. Në qershor Koreja e Jugut u përgjigj duke lëshuar tetë raketa të saj.

Megjithëse Lufta Koreane e viteve 1950-53 përfundoi me një armëpushim, Koreja e Veriut e pretendon atë si një fitore kundër SHBA. Festimet vjetore të “Ditës së Fitores” shënohen me parada ushtarake, fishekzjarre dhe vallëzime.

Në fjalimin e tij për të shënuar këtë ngjarje, Kim tha se kërcënimet bërthamore nga SHBA kërkonin që Koreja e Veriut të arrinte “detyrën urgjente historike” për të forcuar vetëmbrojten e saj.

SHBA i ka keqinterpretuar stërvitjet e rregullta ushtarake të Koresë së Veriut si provokime, shtoi ai. Kim gjithashtu u duk se adresoi raportet se Koreja e Jugut po lëviz për të ringjallur një plan për të kundërshtuar kërcënimin bërthamor të Koresë së Veriut duke ngritur sulme paraprake në rast të një sulmi të afërt.

E ashtuquajtura strategjia e “Zinxhirit të Vrasjes”, e përpunuar për herë të parë një dekadë më parë, bën thirrje për sulme parandaluese kundër raketave të Phenianit dhe ndoshta lidershipit të tij të lartë.

Në festimin e Ditës së Fitores, Kim tha se qeveria dhe ushtria e presidentit të Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol do të zhdukeshin nëse ai kryente sulme parandaluese.

Pas