Rusi 2018

Këto janë 4 këngët më të bukura të Botërorit ndër vite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:55 - 21/06/18 |
b.f

Kampionati Botëror i Futbollit, përveç ndeshjeve dhe atmosferës bresëlënëse që ofron, ka edhe një veçori tjetër. Bëhet fjalë për këngët të cilat organizohen enkas për këtë event. Edhe pse shumë këngë janë krijuar ndër vite, disa prej tyre janë kthyer menjëherë në hite, te cilat mund t’i dëgjosh me kënaqësi edhe sot. Por ja se cilat janë 5 këngët më të bukura të cilat mbahen mend edhe sot.

1 – “We are the champions” – Queen – Ajo u kthye në këngën zyrtarë të Botërorit të vitit 1994. Edhe pse nuk u shkrua pikërisht për këtë kompeticion, kënga është cilësuar si një nga më të bukurat, madje edhe e repertorit të Queen.

 2 – “The Cup of Life” – Ricky Martin – Kjo është kënga e botërorit 1998, e cila për herë të parë u publikua në mars të atij viti nga këngëtari spanjoll Ricky Martin. Menjëherë ajo u vendos të ishte himni i atij botërori, për shkak të ritmit dhe teksti që përshtatej më së miri me kompeticionin. Kënga është edhe një nga hitet e këngëtarit.

 

 3 – “Waka Waka” – Shakira and Freshlyground – Në Botërorin e 2010 kjo këngë u kthye edhe në hitin e verës. Shakira performoi në Kupën e Botës 2010 në Afrikë, nga ku u dashurua edhe me Pique. Spanja fitoi atë vit, dhe kjo falë këmbënguljes së futbollistit për ta takuar edhe njëherë këngëtaren.

4 – “La La La” – Shakira – Pas suksesit të madh në vitin 2010, Shakirës iu besua edhe Botërori 2014 në Brazil. Këngëtarja krijoi hitin “La La La”.

https://www.youtube.com/results?search_query=la+la+la+shakira

Opinion.al

 

Pas