Bota

Këshilltari i lartë i Ukrainës: Lufta do të përfundojë në mesin e vitit 2023Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:55 - 30/08/22 |
Opi Nion

Këshilltari i lartë i Ukrainës, Anton Gerashchenko paralajmëroi se lufta me Rusinë do përfundojnë në mesin e vitit 2023.

Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrisë së brendshme në Kiev paralajmëroi gjithashtu se edhe nëse luftimet përfundojnë, ato do të shoqërohen me Luftën e Ftohtë dersia presidenti rus Vladimir Putin të mos jetë më në pushtet.

Duke folur menjëherë pasi Ukraina nisi kundërofensivën e saj në jug, Gerashchenko tha se “lufta do të vazhdojë derisa të hedhim rusin e fundit nga territori ynë dhe të rimarrim territoret tona, fundi i luftës do të jetë kur të gjitha territoret tona të jenë u kthye”.

Gerashchenko tha se përfundimi i luftës nga mesi i vitit 2023 do të jetë me një fitore të Ukrainës. Sipas tij në këtë rezultat do të ndikojnë armët e marra nga Perëndimi.

Ai shtoi se kombinimi i sanksioneve dhe ndryshimi i kursit të luftës “do të çojë në gatishmërinë e Putinit për të negociuar për kushtet e Ukrainës” deri në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.

Megjithatë, zyrtarë të tjerë kanë ulur pritshmëritë, duke paralajmëruar se përparimi mund të jetë i ngadaltë. Rusia e ka fokusuar operacionin e saj special ushtarak në jug dhe lindje që kur u detyrua të tërhiqej nga zonat përreth Kievit në mes të prillit.

Pavarësisht se vendet e BE-së përballen me rritjen e çmimeve të gazit dhe rritjen e inflacionit, Gerashchenko beson se Perëndimi nuk do të lëkundet në mbështetjen e tij për Ukrainën./Opinion.al

Pas