Aktualitet

Kërkoi arrestimin e Alqi Bllakos, zbardhet shkresa e SPAK për Kuvendin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 29/03/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK) i dërgoi sot Kuvendit kërkesën për autorizim për të arrestuar deputetin e PS, Alqi Bllako.

Në shkresën që mban firmën e drejtuesit të Prokurorisë, Arben Kraja, argumentohrn të gjitha arsyet se përse kërkohet arrestimi i tij.

Bllako akuzohet për veprat penale shpërdorimi i detyrës dhe dhe korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë.

Në dokument thuhet se në kohën kur ka shërbyer si Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka kryer veprime të kundraligjshme  me dashje gjatë procedurës së shpronësimit të tokës në ndërtimin e inceneratorit të Fierit, duke shkaktuar një dëm prej 16.288.344 lekësh.

Po ashtu vihet në dukje, se Bllako, ka favorizuar kompaninë koncensionare “Integrated Technology Ëaste Treatment”, kundrejt përfitimit të parregullt, në shumën e 14.964.900.

Shkresa e plotë e SPAK, drejtuar Kuvendit:

Pas