Bota

CNN: Rusia ka filluar të largojë disa forca nga Kievi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:53 - 29/03/22 |
Opi Nion

Ministria Ruse e Mbrojtjes njoftoi të martën se ka vendosur të “zvogëlojë në mënyrë drastike armiqësitë” në drejtim të dy qyteteve ukrainase,  Kievit dhe Chernihiv.

Rusia ka filluar të tërheqë disa forca, duke përfshirë Grupet Taktike të Batalionit Rus (BTG), të cilët u larguan nga zonat përreth kryeqytetit ukrainas. CNN shkruan se forcat ruse tani po tërhiqen në disa zona të veriut për t’u fokusuar në jug dhe lindje.

SHBA vlerëson se Rusia do ta mbulojë tërheqjen e tyre me bombardime ajrore dhe artilerie në kryeqytet, tha një nga zyrtarët.

Kjo masë vjen pas bisedimeve të paqes të mbajtura midis delegacioneve ruse dhe ukrainase në Stamboll të martën.

Sipas pikëpamjes së SHBA-së, kjo është një lëvizje afatgjatë pasi Rusia po përballet me dështimin për të avancuar në veri.

Një zyrtar tha se një pasojë për të cilën SHBA shqetësohet, është mbajtja e aleatëve evropianë të bashkuar për presionin ekonomik dhe mbështetjen ushtarake, pasi Uashingtoni pret që disa prej tyre të bëjnë presion ndaj Ukrainës që të pranojë një marrëveshje paqeje për t’i dhënë fund luftimeve.

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës thotë se presidenti rus Vladimir Putin mund të jetë në kërkim të ndarjes së Ukrainës në dy pjesë – si Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut.

Gjenerali Kyrylo Budanov, kreu i Agjencisë së Inteligjencës Mbrojtëse të Ukrainës, tha se operacionet e Rusisë rreth Kievit kishin dështuar dhe tani ishte e pamundur që ushtria ruse të rrëzonte qeverinë ukrainase. Lufta e Putinit tani ishte e fokusuar në jug dhe në lindje të vendit, tha ai./Opinion.al

Pas